mar 28 2014

Wdrożenia systemów informatycznych


Komentarze: 0

Bardzo często na specjalistyczne systemy informatyczne decydują się wyłącznie duże firmy i korporacje, które mają odpowiednie środki w budżecie przeznaczone właśnie na tego typu działania. Poza tym wdrożenia systemów informatycznych wymagają także sporo czasu, który potrzebny jest na wprowadzenie zmian. W przypadku małych i średnich firm problem polega na tym, że te firmy nie mają wystarczającej ilości czasu, który mógłby zostać przeznaczony na wdrożenie nowego systemu.

Problem wiąże się także z tym, że w początkowym okresie wdrożenie nowego systemu informatycznego wiąże się raczej ze sporymi opóźnieniami, a nie z przyspieszeniem pracy. Wynika to oczywiście z konieczności przeszkolenia pracowników z obsługi nowych programów i aplikacji, co również wymaga dodatkowego czasu i środków. Prawdziwe efekty widać dopiero po kilku miesiącach dopiero na ich podstawie można wysnuwać wnioski, jaki wpływ miało wdrożenie systemu informatycznego na przyspieszenie pracy i poprawę warunków prace. Dlatego bardzo często wcześniej firmy decydują się na badania i analizy przedwdrożeniowe ponieważ na ich podstawie da się określić, jaki wpływ na pracę będzie miało wdrożenie nowego systemu. Dobrym sposobem są także programy pilotażowe lub wdrożenia stopniowe opierające się na wprowadzaniu zmian według określonego harmonogramu, tak aby nie zakłócać pracy całej firmy. Tego typu rozwiązania są przydatne w firmach, gdzie zatrudnia się wielu pracowników i wdrożenie jednorazowe nowego systemu mogłoby spowodować paraliż firmy. Obszary kluczowe dla funkcjonowania firmy, które koniecznie trzeba zinformatyzować to zarządzanie łańcuchem dostaw, wszelkie sprawy produkcyjne, sprzedażowe, finasnowe, kadry proacowniczej.

Korzyści jakie dają takie systemy jak ERP, MRP, CRM, czy inne zintegrowane systemy do zarządzania procesami rpzedsiębirostwa są wymierne i koszty zakupu i czas wdrożenia zwrócą się w szybkim okresie i to z nawiązką.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz